Фізичний факультет

Новини та анонси

Шановний Руслане Володимировичу!


   Прийміть найщиріші привітання з нагоди присвоєння Вам почесного звання Академіка Національної академії наук України!
   Ваші знання і талант, прагнення досягати досконалості в усьому, надзвичайно високе почуття відповідальності є прикладом для виховання справжнього науковця, а багаторічний досвід та принциповість викликають захопленість і глибоку повагу.
   Це звання – є визнанням заслуг за Вашу багаторічну віддану працю. Для нас Ви є прикладом послідовного і наполегливого руху до вершин професіоналізму. Щиро зичимо Вам, Руслане Володимировичу, довгих років життя, миру й добробуту, сімейного затишку. Підтримки однодумців та вдячних учнів, подальших наукових і творчих звершень! Нехай Ваше прагнення йти вперед слугує Вам джерелом нових інтересів та цілей, а невичерпна енергія та оптимізм і надалі будуть Вашими постійними супутниками!

                                                                                            Колектив фізичного факультету.


Вітаємо вельмишановного Руслана Володимировича з гідною нагородою!
Бажаємо подальших успіхів!

Колектив фізичного факультету.

  



6 серпня 2024 року

Премія імені вченого та дисидента поєднала Ізраїль та Україну

   У Тель-Авівському Університеті (ТАУ) вперше відбулася церемонія вручення Премії ім. Марка Азбеля — на згадку про видатного вченого-фізика та дисидента, який боровся проти радянського режиму за репатріацію до Ізраїлю.
   Марк Азбель (1932—2020 рр.) здобув вищу освіту та розпочинав наукову кар’єру в Харківському Університеті. У 25 років він став доктором наук, отримавши блискучі відгуки академіка Лева Ландау. З 1964 очолював у Москві відділ в Інституті теоретичної фізики, продовжуючи свої наукові відкриття. Вчений вважав одним із головних досягнень життя свою відмову від участі у розробці нових видів ядерної зброї для радянського режиму.
            

 

 

 

 

 

 

 

Фото: Шимон Бріман

   З кінця 1960-х Марк Азбель брав участь у дисидентському русі, переслідувався КДБ за своє прагнення виїхати до Ізраїлю, на початку 1970-х після відмови у виїзді з СРСР керував міжнародним науковим семінаром учених-відмовників, який відвідував у тому числі й академік Андрій Сахаров. З 1973 Марк Азбель заочно отримав посаду професора Тель-Авівського Університету. Він читав лекції з фізики для студентів в Ізраїлі унікальним чином — телефоном із Москви, аж до своєї репатріації 1977 року. Наступні десятиліття наукової діяльності Азбеля в Ізраїлі були пов’язані з ТАУ.
   Ірина Колодна, вдова вченого, виступила у 2024 році з ініціативою з увічнення пам’яті про Марка Азбеля. На її пропозицію, Премії ім. Марка Азбеля були паралельно засновані на фізичних факультетах двох університетів — Харківського Національного та Тель-Авівського.
   На першому етапі Ірина Колодна виділяє кожному з двох університетів по 25.000 доларів, щоб лауреати отримували по 5000 доларів протягом п’яти років. Обидва університети відбиратимуть лауреатів річної Премії ім. Марка Азбеля серед молодих дослідників у сфері теоретичної фізики.
   «Я впевнена, що Марк вчинив би саме так — направив би допомогу Харківському Університету, в якому він навчався і розпочинав наукову кар’єру, і який переживає зараз важкі часи разом із Україною через агресію Росії», — сказала Ірина Колодна на зустрічі з послом України в Ізраїлі Євгеном Корнійчуком.


Ірина Колодна та посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук. Фото: Шимон Бріман

   Першим ізраїльським лауреатом Премії ім. Марка Азбеля стала докторантка фізичного факультету Ноа Фельдмана. Церемонія вручення їй цієї нагороди відбулася в ТАУ в рамках наукового колоквіуму, на якому професор-фізик Олександр Палевський розповів про життєвий шлях Марка Азбеля та його боротьбу проти радянської системи.
   Першим українським лауреатом Премії Марка Азбеля став молодий професор кафедри теоретичної фізики фізичного факультету Харківського Національного Університету доктор Захар Майзеліс. Посол Ізраїлю в Україні Михайло Бродський уже вручив йому цю наукову нагороду на церемонії у головній залі Національної Академії Наук України у Києві.

   Колоквіум на честь Марка Азбеля у Тель-Авівському Університеті. Фото: Шимон Бріман

   Академік Руслан Вовк, декан фізичного факультету Харківського Національного Університету імені В.Н.Каразіна, наголосив в університетській газеті: «Наукові відкриття Марка Азбеля були гідні присудження йому Нобелівської премії. На нашому факультеті пам’ятають Азбеля та цінують його внесок у розвиток науки. Заснування Премії Азбеля допоможе молодим вченим займатися перспективними дослідженнями у рамках нашого університету».
   Таким чином, засновані Іриною Колодною Премії Марка Азбеля у сфері теоретичної фізики не лише розвиватимуть науку, а й будуть об’єднувати Україну та Ізраїль — країни, які посідали важливе місце у долі професора Марка Азбеля.

  Автор: Шимон Бріман Фото: Шимон Бріман

30 травня 2024 року

   Привітання професора кафедри фізики твердого тіла з нагоди ювілея від мера міста Обергаузен (Німеччина)

Шановний пане Бадіян,

   Користуючись нагодою, хочу привітати вас із 85-річчям від імені міста Обергаузен та від себе особисто.
   Сподіваюсь, що у Вас буде прекрасний день народження в оточенні близьких людей, який ви будете згадувати з теплотою та натхненням.
   Водночас я бажаю Вам всього найкращого у новому році вашого життя, найголовнішого здоров’я, багатьох щасливих моментів і – з урахуванням думок Ріхарда Демеля – великої радості в житті.

            

 

 

 

З найкращими побажаннями

Даніель Шранц
міський голова


З Ювілеєм! 85!!!
БАДІЯН ЄВГЕН ЮХИМОВИЧ!!!

   
  Вельмишановний Євгене Юхимовичу!  
 

Щиро та сердечно вітаємо Вас з нагоди Вашого славного Ювілею!

 

   Все ваше життя пов'язане з Харківським університетом. Ви пройшли шлях від студента до Заслуженого викладача Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, професора. Всі ці роки Ви самовіддано, з повною віддачею, сумлінно служили благородній справі всього свого життя - університетській освіті та науці.

   Гідні пошани Ваш богатий досвід, високий професіоналізм, наукові досягнення. Ви завжди були генератором нових наукових ідей, технічних рішень різних задач. Ваші учні знають, що для Вас нічого неможливого в реалізації ідей не було!!! Ваша наполегливість у досягненні поставлених цілей, цілеспрямованість, неприборкана енергія, ваш досвід і знання вкладені у ваших учнів, студентів. Більше 150 випускників фізичного факультету під Вашим керівництвом захистили випускні бакалаврські та магістерські роботи, шість аспірантів успішно захистили кандидатські дисертації. Студенти, учні, колеги, друзі в захопленні від вашого самовідданого ставлення до своєї професії Вчителя, науковця, вихователя, натхненника і наставника для багатьох поколінь студентів!

   Ваша наукова діяльність багатогранна. Коло наукових інтересів - це, насамперед, фізика міцності та пластичності кристалічних тіл, взаємозв'язок структурних змін і релаксаційних процесів при пластичній деформації кристалічних тіл у широкому температурному інтервалі, рентгеноструктурні дослідження. Протягом багатьох років Ви займалися проблемою стійкості покриттів, що відбивають, для лазерної техніки; впливом факторів космічного впливу на властивості полімерних матеріалів; дослідженнями властивостей зміцнювальних покриттів. Ви – автор великого числа різних наукових розробок, серед яких: спосіб моделювання атомної структури меж зерен; спосіб дослідження орієнтаційних змін, що відбуваються в кристалічних матеріалах при пластичній деформації, із використанням комп'ютерних технологій; способу вакуумного загартування сталі; методик рентгенографічних досліджень субструктурних характеристик у кристалічних зразках та інш. За цими напрямками наукових досліджень Ви одержали багато вагомих наукових результатів. Ви - автор монографії «Практична кристалографія», співавтор більше 200 наукових публікацій, із яких 18 авторських свідоцтв та патентів на винаходи. За особисті досягнення в галузі науки та інноваційній діяльності нагороджений рядом нагород різного рівня.

   Шановний Євгене Юхимовичу! Ви – справжній університетський професор - досвідчений, ерудований, обізнаний, висококваліфікований викладач та знаний науковець, яскравий лектор, який користується повагою та любов'ю студентів, заслуженим авторитетом викладачів та співробітников як фізичного факультету, так і всього університету.

   Враховуючи Вашу багаторічну сумлінну працю, особистий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів та наукових кадрів, плідну науково- педагогічну діяльність, за вагомий внесок у розвиток Каразінського університету Ви нагороджений медаллю імені В.Н. Каразіна та одержали відзнаку Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна «За служіння Каразінському університету». Ми пишаємося Вами та зичимо:

  Нехай завжди Вам посміхаєтья доля,
Несуть тільки радість з собою роки.
Хай щастя й здоров'я не зрадять ніколи,
Хай збудуться мрії, бажання й думки!
 

З любов'ю та повагою – колектив студентів та співробітників фізичного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, адміністрація Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна


17 травня 2024 року

   16 травня 2024 року у Великому конференц-залі НАН України відбулося урочисте зібрання з нагоди Дня науки в Україні.

   Першим лауреатом Премії Азбеля став науковець Академії – провідний науковий співробітник відділу радіофізики твердого тіла Інституту радіофізики та електроніки імені О. Я. Усикова доктор фізико-математичних наук Захар Майзеліс


26 квітня 2024 року

   Премію імені Б.І.Вєркіна за видатні роботи в галузі фізики і техніки низьких температур – за встановлення значної залежності електротранспортних властивостей псевдощілинного стану надпровідників різної природи від зовнішніх чинників отримали:

  • провідний науковий співробітник Фізико-технічного інституту низьких температур ім.Б.І.Вєркіна НАН України доктор фізико-математичних наук Андрій Соловйов;
  • професор Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна доктор фізико-математичних наук Юрій Бойко;
  • декан Фізичного факультету Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна член-кореспондент НАН України Руслан Вовк.

   


29 березня 2024 року

ВІТАННЯ
Чурилова І. Г.,
із успішним захистом кандидатської дисертації.

   Вітаємо старшого викладача кафедри експериментальної фізики Чурилова Ігоря Георгійовича із успішним захистом кандидатської дисертації на тему «Особливості термічного впливу на морфологічні зміни і механізм утворення рідкої фази у конденсованих однокомпонентних плівках (Pb, Sn, In, Bi) та у бінарних шаруватих плівках (Bi/Sn, Pb/Sn, Pb/In)» за спеціальністю 01.04.07 – фізика твердого тіла. Публічний захист дисертації відбувся 29 березня 2024 року в Сумському державному університеті. Бажаємо Ігорю Георгійовичу міцного здоров’я, мирного неба та подальших успіхів у науково-педагогічній діяльності.

                                                                                  Завідувач кафедри експериментальної
                                                                                                        фізики проф. Пойда В.П.
                                                                                                                  Колектив кафедри
                                                                                                    експериментальної фізики.


25 березня 2024 року

Оголошення

Mark AzbelPrize

  Оголошується конкурс на отримання Премії імені Марка Азбеля для вчених-дослідників, які виконують дослідження у галузі теоретичної фізики та є співробітниками або випускниками кафедри теоретичної фізики імені академіка І.М. Ліфшиця Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.
  Для участі у конкурсі необхідно  не пізніше 8 квітня 2024 року подати особисту справу Претендента секретарю кафедри теоретичної фізики імені академіка І.М. Ліфшиця на адресу: lyuda.ezer60@gmail.com або l.v.ezerskaya@karazin.ua 
  Особиста справа включає:
1. Заяву-подання Претендента.
2. CV (резюме);
3. Мотиваційний лист (шрифт – Times New Roman, кегль – 14, обсяг – до 3 сторінок), який містить обгрунтування актуальності та перспективності досліджень, які планується провести за рахунок фінансової підтримки Премії.


05 січня 2024 року

Українська Літня Школа DESY

  Літня школа проходитиме на базі лабораторій DESY в Гамбурзі та Цойтені (Німеччина) 16 липня - 5 вересня 2024 року. Вона присвячена підтримці студентів, які навчаються в українських університетах пропонуючи їм набути безпосередній досвід досліджень в одному з напрямків, якими займається DESY: прискорювачі, астрофізика, фізика елементарних частинок та photon science. Школа складається з проектної роботи та лекцій. Всі студенти-учасники отримають фінансову підтримку.

  Звертаємо Вашу увагу, що онлайн-заявка на участь у школі буде відкрита до 31 січня 2024 року за посиланням https://indico.desy.de/e/UkraineSchool2024.

  Більш детальну інформацію про школу можна знайти на сторінці: https://summerstudents.desy.de/ukraine_school/ukrans'ka_ltnja_shkola_desy/

              


10 грудня 2023 року

ВІТАЄМО З ЮВІЛЕЄМ!!!

            У грудні свій ювілей святкує завідувач кафедри експериментальної фізики,
   фізичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
                                       професор Пойда Володимир Павлович!


                   Бажаємо міцного здоров’я, миру та злагоди на довгі роки життя!

                                                                                     Колектив фізичного факультету


05 вересня 2023 року

Доповідь, з якою 5 вересня виступив почесний доктор ІТФ А. Варламов на засіданні Європейського фізичного товариства. Сесія, присвячена Україні.


05 серпня 2023 року

Адміністрація Фізичного факультету і Кафедра експериментальної фізики
з глибоким сумом сповіщають про загибель в боях проти російських загарбників,
за вільну і незалежну Україну 
молодшого наукового співробітника НДЧ ХНУ імені В.Н. Каразіна
і інженера кафедри експериментальної фізики фізичного факультету
Олександра Олеговича Невгасимова.

  Сьогодні ми провели в останню путь молоду, красиву, талановиту людину, віддану Батьківщині і рідному Університету, вихованця фізичного факультету і нашого колегу - нашого Сашка. 

Світла і вічна пам'ять Воїну Олександру! 
Слава Україні! Героям слава! 


  Для всіх небайдужих, які зможуть допомогти родині нашого Героя:
банківська картка батька,  Невгасимова Олега Олександровича, 5168745136058291.
Разом до Перемоги! З вірою в світле майбутнє України!


18 липня 2023 року

ВІТАЄМО З ЮВІЛЕЄМ!!!

                       У липні свій ювілей святкує доцент кафедри фізики кристалів,
                    фізичного факультету Харківського національного університету
                                                           імені В. Н. Каразіна
                                            с.н.с.
Коршак Віра Федосіївна!


                   Бажаємо міцного здоров’я, миру та злагоди на довгі роки життя!

                                                                                     Колектив фізичного факультету


07 липня 2023 року

ВІТАЄМО З ЮВІЛЕЄМ!!!

             У липні свій ювілей святкує доцент кафедри експериментальної фізики,
   фізичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
                                    доцент
Дубовик Володимир Миколайович!

                   Бажаємо міцного здоров’я, миру та злагоди на довгі роки життя!

                                                                                     Колектив фізичного факультету


25 квітня 2023 року

Сьогодні на загальних зборах
Відділення фізики і астрономії Національної академії наук України, студентка 2-го курсу магістратури фізичного факультету Каразінського університету
Любов ПАЩЕНКО,
отримала диплом Президії НАН України за перемогу
в конкурсі студентських наукових робіт.

  Також їй було присуджено Премію Національної академії наук України для студентів закладів вищої освіти за вивчення явищ переносу електричної і теплової енергії в квантових надпровідних системах різної структури.


07 квітня 2023 року

ВІТАЄМО З ЮВІЛЕЄМ!!!

               У квітні свій ювілей святкує завідувач кафедри фізики твердого тіла,
                    фізичного факультету Харківського національного університету
                                                           імені В. Н. Каразіна
                                            професор
Зиман Золтан Золтанович!


                   Бажаємо міцного здоров’я, миру та злагоди на довгі роки життя!

                                                                                     Колектив фізичного факультету




  On behalf of Belgium Nuclear Research centre, I would like to draw attention to the PhD positions opened in our centre:
     https://www.sckcen.be/en/sck-cen-academy/thesis-and-internship-topics/weldability-advanced-eu-developed-steels-3270

     For more than 10 years, we are collaborating with Karazin University and we had several successful projects, so SCK CEN would be happy to continue the collaboration, which can also be turned into official framework.

     The application deadline for the current PhD cycle is 20 March 2023. I would appreciate if you could make the last grade students aware of this opportunity.

Registered office: av. Hermann-Debroux 40, 1160 Brussels.
Operational office: Boeretang 200, 2400 Mol
Tel:   +32 014 33 31 97
Fax:  +32 014 32 12 16
GSM +32 473 65 99 57

E-mail: dterenty@sckcen.be
Website: www.sckcen.be


     Запрошуємо вас 23-24 лютого взяти участь у польсько-українському воркшопі Light for Ukraine https://indico.solaris.edu.pl/event/3/, організованому спільно з нашими колегами з синхротрону SOLARIS. Метою зустрічі є знайомство з колективом та можливостями SOLARIS, а також обговорення проєктів від побудови українського бімлайну на SOLARIS та координації участі українських дослідників у синхротронних експериментях, до побудови в Україні східноєвропейського центру синхротронного випромінювання. 

Всіх кому цікаві зазначені теми прошу зареєструватись на сайті вокршопу 
https://indico.solaris.edu.pl/

     Докладніше: робоча програма
     E-mail: solaris.pr@uj.edu.pl


13 січня 2023 року

     13 січня  2023  року в Institute of Low Temperatures and Structure Research (Polish Academy of Sciences, Wroclaw) відбувся захист праці PhD Антона Лося під назвою: "Studies of critical currents and pinning properties in YBa2Cu3O7-у single crystals substituted with molybdenum". Антон Лось - випускник 2012 року Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна  фізичного факультету  кафедри фізики низьких температур.
     Праця виконана англійською, та представлена до ознайомлення на web сторінці LinkedIn (https://www.linkedin.com/in/anton-los/) та бібліотеці INTiBS. Також на цій сторінці є рецензії до праці та скорочений опис.

Поздоровляемо  Антона Лося
та  бажаємо подальших наукових та творчих успіхів!


     The Department of Physics of Nanostructures at Adam Mickiewicz University in Poznan, Poland is looking for the candidate for the post-doc who would like to get involved in the project:
"Low-loss current- and flux quanta-controlled magnonics".
https://isik.amu.edu.pl/flumag/
Deadline for application is Jan 31, 2023.

With best regards,
Dr Jaroslaw W. Klos, Prof UAM

Department of Physics of Nanostructures
ISQI, Adam Mickiewicz University in Poznan, Poland
Phone: +48 888 118 563
E-mail: klos@amu.edu.pl


12 грудня 2022 року

     У 2020 – 2022 роках професор-консультант О.М. Єрмолаєв та доцент Г.І. Рашба працювали над монографією “The method of local perturbations in the theory of nanosystems” для опублікування у міжнародному академічному видавництві «Cambridge Scholars Publishing» (Великобританія, м. Кембрідж). Монографія присвячена опису ефектів, викликаних резонансним розсіюванням квазічастинок на ізольованих домішкових атомах, які можуть локалізувати електрони і фонони у низьковимірних системах: квантових точках, квантових дротах, нанотрубках, квантових кільцях і у двовимірному електронному газі. У серпні 2022 р. ця монографія була надрукована.

nanosystems

Ermolaev A.M., Rashba G.I. The method of local perturbations in the theory of nanosystems // Cambridge Scholars Publishing (United Kingdom), 2022. – 236 pp. ISBN (10): 1-5275-8556-5 ISBN (13): 978-1-5275-8556-0


   21 травня 2022 року виповнюється 165 років з дня народження талановитого вченого, професора Харківського університету Миколи Дмитровича Пильчикова. До цієї дати підготовлена презентація «Внесок М.Д. Пильчикова в створення колекції фізичних приладів фізичного кабінету Харківського університету».

Режим доступу: https://drive.google.com/